28 سپتامبر 2020
سپتامبر 28, 2020

آبشار بل اورامان

0 دیدگاه

آبشار بل اورامان

استان کردستان یکی از مناطق زیبای کشور با طبیعتی بکر است که هر نقطه از آن حال و هوای خاص خودش را دارد. یکی از مناطق دیدنی آبشار بل است، آبشاری زیبا و تماشایی که به عقیده کارشناسان دارای یکی از بهترین آب های قابل کشور در کشور است.


آبشار بل کجاست؟
آبشار بل، در یکی از روستاهای منطقه اورامان کردستان و در نزدیکی مرز استان کرمانشاه، روستایی به نام “بل” واقع است. آب آبشار بل با حجم و فشار زیاد از شکاف کوهی بیرون می‌زند و چشم‌اندازی باشکوه را خلق می‌کند.

آبشار بل,آبشار بل اورامان,آبشار بل کجاست
تصاویر آبشار بل

سرچشمه آبشار بل از کجاست؟
سرچشمه آبشار بل، چشمه ای است که در محل و زبان کردی به نام “کانی بل” معروف است و احتمالا نام خود را از خدای آب بابلیان باستان که بل نام داشت گرفته است، در دو کیلومتری روستای هجیج و در فاصله کمی از دریاچه سد داریان واقع شده و آب آن پس از خروج از دل کوه، تشکیل آبشاری پر خروش داده و به دریاچه می ریزد. محل خروج آب اين چشمه از دل كوه شباهت بسياري به دهانه يك غار كه به علت ريزش مسدود شده باشد دارد. آب چشمه مذکور که از لحاظ کیفی جزء بهترین آب های معدنی دنیا بوده و املاح آن از جمله نیترات، کلراید، فلوراید و سختی در حد استاندارد می باشد. این آب در مسیر خود به رودخانه سیروان میریزد و سپس وارد خاک عراق میشود.

آبشار بل,آبشار بل اورامان,آبشار بل کجاست
آبشار بل کجاست

راه های دسترسی به آبشار بل:
برای رفتن به آبشار بل دو مسیر وجود دارد

1- اول باید وارد سنندج شوید و بعد به سمت مریوان بروید و از سه‌ راه حزب‌الله و از مسیر دزلی به آبشار بل برسید.

2- از پاوه به روستای هجیج بروید و بعد از آنجا آبشار بل را خواهید دید.
تور ارزان کیش با اقامت در بهترین هتل ها
ارسال گل به نشانی درخواستی شما درسراسرکشور

آبشار بل,آبشار بل اورامان,آبشار بل کجاست
جاذبه های آبشار بل