ازدواج مانع از زوال عقل می شود

بررسی های انجام گرفته توسط محققان دانشگاه لاف‌برو نشان می‌دهد ازدواج یا داشتن دوست های صمیمی می‌تواند از افراد در برابر زوال عقلی محافظت کند.

براساس گزارش اکسپرس، در تحقیق دانشگاهی که در آن ۶۶۷۷ فرد بالغ برای هفت سال تحت نظر گرفته شده‌بودند، محققان دریافتند کیفیت حلقه ارتباطاتی یک فرد بسیار مهم‌تر از ابعاد کلی آن است.

به گفته انجمن آلزایمر نتایج این تحقیقی برای کمک به بیماران برای حفظ ارتباطات معنی‌دارشان از اهمیت بالایی برخوردار است. هیچ‌یک از داوطلبانی که در این تحقیقات طولانی مدت حضور داشتند به زوال عقلی مبتلا نبودند اما ۲۲۰ نفر در طول این هفت سال به این بیماری مبتلا شدند.

محققان نشانه های بروز کرده در داوطلبان مبتلا و غیر مبتلا را با یکدیگر مقایسه کردند تا بتوانند میزان تاثیرگذاری زندگی اجتماعی بر بروز زوال عقل را بیابند.

یکی از یافته ها نشان می دهد در ارتباط دوستی، کیفیت رابطه و نه کمیت آن در محافظت از افراد اهمیت دارد. به گفته ایف هوگروست یکی از محققان این پروژه،‌ ممکن است فرد در محاصره تعداد زیادی از افراد باشد اما این تعداد روابط نزدیک است که با کاهش خطر ابتلا به زوال عقلی در ارتباط است،‌ کمیت چندان اهمیتی ندارد.

به اعتقاد وی داشتن دوستان صمیمی مانند یک سپر علیه اضطراب که خود عامل بیماری زا است، عمل می کند. این مطالعه همچنین نشان داد افراد مجرد دو برابر افراد متاهل در معرض ابتلا به زوال عقلی قرار دارند.

از آنجایی که این مطالعه تنها طی زمان بر افراد نظارت داشته است، نمی تواند علت و معلول را به اثبات برساند. بیماری زوال عقل دهه ها قبل از تشخیص در مغز بیمار شروع می شود و تغییراتی را ایجاد می‌کند که بر توانایی معاشرت اجتماعی اشخاص تاثیر می گذارد.

به گفته داگ براون مدیر انجمن آلزایمر، تنهایی در زوال عقلی نقش مهمی ایفا می کند. اگر افراد به درستی مورد حمایت قرار نگیرند زوال عقلی می‌تواند به تجربه ای منزوی کننده تبدیل شود. از این رو پشتیبانی از افراد مبتلا به زوال عقلی برای حفظ ارتباطات معنی‌دار اجتماعی‌شان از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.