درسی که کارتون فردیناند به فرزندتان می‌آموزد

«فردیناند» نام یکی از کارتون‌های تولید 2017 است، با قهرمانی گاوی وحشی و غول‌پیکر که برخلاف ظاهر مخوفش، دنبال مبارزه نیست. این انیمیشن با داستان چندلایه و پر ماجرایی که دارد، توجه داوران مسابقات زیادی را به خود جلب کرده است و نامزد دریافت معتبرترین جوایز سینمایی بین‌المللی شده؛ ازجمله نامزد اسکار بهترین انیمیشن سال 2018.


داستان انیمیشن فردیناند از چه قرار است؟
«فردیناند»، گوساله‌ کوچکی از نژاد گاوهای وحشی اسپانیایی است که در مزرعه پرورش گاوهای مبارز زندگی می‌کند. همه گوساله‌های هم سن و سال فردیناند، دنبال دعوا و مبارزه هستند و آرزو دارند روزی بهترین گاو میدان مبارزه شوند و گاو باز را شکست دهند؛ اما فردیناند طور دیگری فکر می‌کند؛ او آرزو دارد همه در صلح زندگی کنند و کاملاً مراقب است که به دیگران آسیبی نزند. به همین دلیل همیشه از تمرین‌ها دوری می‌کند؛ اما طرز فکر این گوساله برای گاوهای وحشی، عجیب و حتی مضحک است چون آن‌ها عقیده دارند که یا باید مبارز شوند یا به سلاخ خانه بروند؛ عقیده‌ای که قهرمان داستان، در مقابل آن می‌ایستد.

انیمیشن فردیناند
فردیناند چه نکاتی را به فرزندم می‌آموزد؟
کارتون «فردیناند» به کودک، خصوصاً پسربچه‌ها یاد می‌دهد که دعوا کردن و به‌اصطلاح «بزن! بزن!» نشان قدرت و شجاعت نیست بلکه این اصرار بر صلح و دوستی است که نیاز به شجاعت بیشتری دارد.
از طرفی شخصیت «نینا» به دختربچه‌ها می‌آموزد که هیچ‌چیز به‌اندازه عشق و محبت موجودات را به هم نزدیک نمی‌کند.
در مزرعه‌ پرورش گاوهای وحشی، موجودات مختلفی زندگی می‌کنند که هرکدام ویژگی‌ها و نقاط قوت و ضعفی دارند اما بااین‌وجود همه در کنار هم زندگی و به یکدیگر کمک می­کنند. این موضوع به کودک می‌آموزد که تفاوت‌های بین خود و دوستانش را بپذیرد و از مقایسه‌ کردن خود با دیگران دوری کند.
سراسر کارتون فردیناند پر از صحنه‌هایی است که دوستی با حیوانات، طبیعت و گیاهان را نشان می‌دهد. نگرانی فردیناند برای اینکه به گل‌ها آسیب نزند یا اینکه مراقب حیوانات کوچک‌تر باشد، نکته‌ای است که مراقبت از دیگران و مسئولیت‌پذیری را به کودک می‌آموزد.

نکاتی برای والدین
این کارتون نه‌تنها می‌تواند کودک را سرگرم کند، بلکه برای والدین هم جذاب خواهد بود و درعین‌حال نکاتی دارد که نیاز است والدین به آن توجه کنند:
شخصیت اصلی این انیمیشن، پسربچه‌ است. در این کارتون باظرافت خاصی، رابطه‌ پدر و پسر به نمایش گذاشته‌شده که بسیار قابل‌توجه است. هنگام تماشای «فردیناند» حواستان به رابطه‌ فردیناند و پدرش باشد؛ پدر فردیناند باعلاقه و محبتی که نسبت به پسرش نشان می‌دهد به شخصیت او احترام می‌گذارد. درست در نقطه مقابل، رابطه والینته و پدرش را می‌بینیم که با پرخاشگری پدر، شخصیت پسر خرد می‌شود و این رفتار منجر به پرخاشگری بیشتر پسر می‌شود.

آزادی حق بچه‌هاست؛ این نکته‌ بسیار مهمی است که انیمیشن فردیناند گوشزد می‌کند. والدین معمولاً به شکل نامحسوسی، فرزندان را به سمت آینده‌ای سوق می‌دهند که‌ دلخواه خود آن‌هاست و در این راه ویژگی‌های ذاتی و توانایی‌های فرزند خود را در نظر نمی‌گیرند؛ اما حرف‌ها و آرزوهای پدر «فردیناند» و هم‌چنین رفتار پدر «نینا»، نشان می‌دهد که بهتر است فرزندتان را بشناسید و به‌تناسب استعداد و علاقه‌‌ای که دارد، او را در انتخاب هدفش و بعدها در رسیدن به آن یاری کنید.

گوساله‌هایی که در مزرعه برای مبارزه آماده می‌شوند، خیلی برای مبارزه مناسب نیستند؛ یکی هیکل ریز و نحیفی دارد که نمی‌تواند مقابل گاوهای دیگر مقاومت کند، دیگری به گاو بازهای حساسیت دارد و … اما همین ویژگی‌ها که نقطه‌ضعف به‌حساب می‌آید یکجایی به درد گروه می‌خورد. کارتون فردیناند باظرافت خاصی نشان می‌دهد که نقاط ضعفی که ما در یک فرد می‌بینیم ممکن است ویژگی‌ منحصربه‌فرد او باشد نه در حقیقت نقطه‌ضعف.

نکته مهم دیگر در این کارتون «قضاوت» است که به شکل کاملاً نمادین نمایش داده می‌شود. آدم‌ها، فردیناند را یک غول بی‌رحم می‌دانند و از او فرار می‌کنند درحالی‌که واقعیت درست برعکس است. فردیناند کاملاً صلح‌طلب است و حتی از انسان‌هایی که عاشق گاوبازی هستند، بسیار انسانی‌تر فکر می‌کند؛ اما این قضاوت‌های نادرست است که کار او را خراب می‌کند.

انیمیشن فردیناند
کودکان زیر چهار سال نبینند
«فردیناند» انیمیشنی دوساعته است که برای تمام گروه‌های سنی مناسب شناخته‌شده اما لازم است بدانید که درواقع این انیمیشن برای کودکان زیر چهار سال مناسب نیست و کودکان بالای این سن هم باید با نظارت والدین این کارتون را تماشا کنند. انیمیشن «فردیناند» در مورد مبارزه و دعواست و به‌تبع آن صحنه‌هایی دارد که گاوها باهم دعوا و بگومگو می‌کنند و گاو باز به سمت گاو حمله می‌کند؛ بنابراین اگر فرزند شما پرخاشگر است و یا اینکه در ابراز هیجان و تقلید ازآنچه می‌بیند افراط می‌کند، حواستان باشد که این کارتون برای او مناسب نخواهد بود. در کل توصیه ما این است که موقع تماشای این کارتون، با کودک خود همراه باشید تا وقتی سؤال می‌پرسد، او را مطابق فرهنگ و تربیت خانواده خود راهنمایی کنید.