06 آوریل 2020
آوریل 6, 2020

عمل جراحی میومکتومی

0 دیدگاه

عمل جراحی میومکتومی

جراحی میومکتومی عملی برای از بین بردن فیبروم ها ( میوم ها ) در ضمن حفظ رحم می باشد. جراحی ميومکتومي یا جراحی برداشتن فیبروم رحم ، برای زنانی که علائم فیبروئیدی دارند و می خواهند در آینده فرزندی داشته باشند ؛ بهترین گزینه درمانی است. ( متخصص زنان در اهواز )

لازم به ذکر است که در جراحی میومکتومی برخلاف جراحی هیسترکتومی که طی آن کل رحم بیمار برداشته می شود ، تنها میوم ها یا فیبروم ها برداشته شده و خود رحم باقی خواهد ماند.

البته باید گفت که اگرچه جراحی ميومکتومي در راستای حذف فیبروم ها بسیار مؤثر است ، اما باید توجه داشت فیبروم ها می توانند مجددا رشد کنند.

به طوری که هر قدر تعداد فیبروم ها بیشتر بوده و فرد جوان تر باشد ، این احتمال وجود دارد که فرد در آینده دوباره دچار فیبروم شود.

فیبروم رحم چیست ؟

منظور از فیبروم رحم ، توده های غیرسرطانی موجود در رحم می باشد که ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد ، اما غالبا در سنین  باروری رخ می دهد.

انواع روش های جراحی میومکتومی

ميومکتومي می تواند به چندین روش مختلف انجام شود. بسته به اندازه ، تعداد و محل فیبروم شما می توانید واجد شرایط ميومکتومي شکمی ، ميومکتومي لاپاراسکوپی یا ميومکتومي هیستروسکوپی باشید.

میومکتومی شکمی

ميومکتومي شکمی یا ميومکتومي باز ، در حقیقت نوعی عمل جراحی تهاجمی است و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در این جراحی ، برش در بخش تحتانی شکم ایجاد می شود و به این ترتیب پزشک اقدام به خارج نمودن فیبروم ها از دیواره رحم می نماید.

میومکتومی لاپاراسکوپی

فیبروم های خاص را می توان با روش ميومکتومي لاپاراسکوپی برداشت ، لذا در صورتی که فیبروم ها بزرگ و متعدد باشند یا در عمق رحم جای گرفته باشند ، ممکن است نیاز به جراحی ميومکتومي شکمی باشد.

همچنین ، لازم به ذکر است که گاهی اوقات در حین عمل ميومکتومي لاپاراسکوپی ، نیاز به عمل ميومکتومي شکمی احساس شود.

میومکتومی هیستروسکوپی

فقط زنان مبتلا به فیبروم های زیر موکوس ، واجد شرایط ميومکتومي هیستروسکوپی هستند. توجه داشته باشید فیبروم هایی که در دیواره رحم قرار دارند را نمی توان با این روش از بین برد.

هزینه جراحی میومکتومی

هزینه جراحي ميومکتومي را نمی توان بدون بررسی و معاینه دقیق بیمار بیان نمود ، لذا بیماران می بایست جهت اطلاع از هزینه این جراحی حتما به متخصص زنان مراجعه نمایند تا بعد از آنالیزهای لازم هزینه جراحی برآورد شده و به آن ها ابلاغ گردد.