کاپیتان مارول قهرمان ماورایی سینما

اگر اهل دیدن فیلم‌های تخیلی و اکشن باشید، حتما سوپرمن را دیده‌اید، کاپیتان مارول را شاید بتوان همان سوپرمن معرفی کرد اما با جنسیتی دیگر. دختری ابرقهرمان و با قابلیت‌های فوق‌العاده. تنها فرق این دو ابرقهرمان این است که کاپیتان مارول طی یک حادثه قدرت‌های ماورایی کسب می‌کند.

این شخصیت قهرمانی و با قدرت‌های بی‌نظیر اولین بار در سال 1968 در داستان‌های مصور کمپانی فیلم‌سازی مارول به نام خانم مارول شکل گرفت. داستان مصور ابرقهرمان مارول کم کم و بعد از سال‌ها، به کاپیتان مارول تغییر نام داد و به عنوان یکی از قدرتمندترین و بزرگ‌ترین زن قهرمان گروه انتقام‌جویان شناخته شد.

این زن که خلبان نیروی هوایی ایالت متحده امریکاست، بعد از حادثه‌ای که برایش پیش می‌آید، DNA او با آدم‌های فضایی در هم می‌آمیزد و ویژگی‌های خاصی در او به وجود می‌آورد که برخی از آن‌ها مثل شلیک گلوله انرژی، بی اثر کردن جاذبه، پرواز، سرعت و … هستند که توانسته او را در فیلم‌های کاپیتان مارول بی‌نظیر و بی‌رقیب کند.

حالا خلبان لارسون دنورز تبدیل به یک انسان معتقد به راستی و عدالت و پلی میان زمین و فضا می‌شود که همواره در تلاش است تا خوبی‌ها را زیاد کند و گسترش دهد و عیب‌های خود را کم و کم‌تر کند. رئیس استودیو مارول، کوین فایگی، یکی از دلایل اصلی بری لارسون، بازیگر این نقش، را همین توانایی برقراری تعادل بین شخصیت انسانی و ابرقهرمانی کاپیتان مارول عنوان کرده است.

فیلم‌ کاپیتان مارول توانسته تا با شخصیت‌پردازی و قهرمان‌سازی درست در فیلم، این فیلم‌ را تبدیل به فیلمی سودده کرده است. این فیلم نگذاشته که بیننده حتی لحظه‌ای خود را جای قهرمان اصلی داستان بگذارد و خود را در آن صحنه‌ها تصور کند، شاید این دلیل اصلی موفقیت این فیلم باشد. تبدیل شدن خانم خلبان، لارسون دنورز، به یک ابرقهرمان دوست‌داشتنی و بامزه که بسیار هم قدرتمند است، را نیز می‌توان یکی دیگر از دلایل موفقیت کاپیتان مارول دانست. این تجربه نیز به نظر از فیلم مرد آهنی به دست آمده که دوری کردن از ساخت فیلمی عبوث و بدون صحنه‌های خنده‌دار است. مارول در این فیلم تلاش کرده تا با خلق صحنه‌های کمدی در سراسر فیلم این مشکل را برطرف کند و به چاله فیلم مرد آهنی نیفتد.

بیست و یکمین فیلم کمپانی مارول به کارگردانی آنا بودن و رایان فلک و با بازی بری لارسون، ساموئل ال. جکسون، بن مندلسون، جود لا و … ساخته شده است، در تاریخ 8 مارس سال 2019 در آمریکا به صورت سه بعدی اکران شد.

بعد از اکران، اغلب بینندگان درباره بازی بری لارسون و جلوه‌های ویژه، نظرات مثبت و تحسین برانگیزی داشتند. نظر منتقدان درباره فیلم در یک جمله خلاصه می‌شد که: «فیلم سرگرم‌کننده و لذت‌بخش بود.» بعد از اکران عمومی فیلم نیز توانست به فروش 1,1 میلیاردی دست پیدا کند و عنوان دومین فیلم پرفروش سال 2019 را به خود اختصاص داد، این در حالی‌ است که هزینه ساخت فیلم تنها 152 میلیون دلار شده بود.

تا این لحظه کاپیتان مارول دهمین فیلم پرفروش بین فیلم‌های ابرقهرمانی و بیست و دومین فیلم پرفروش کل فیلم‌های تاریخ سینمای جهان است. شما برای تماشای فیلم کاپیتان مارول تنها لازم است که به سامانه لنز سری بزنید و این فیلم هیجان‌انگیز و تخیلی را به تماشا بنشینید.

شما حتی اگر کاپیتان مارول را نیز از قبل نشناسید، به مشکلی برای دیدن این فیلم برنمی‌خورید چرا که داستان زندگی او به شکلی درست و خوب برایتان تصویر شده و روند ابرقهرمان شدن او و تمام رفتارها و توانایی‌های او کاملا برایتان شرح داده شده است. تیم ده نفره انتقام‌جویان نیز به قدری واضح تشریح می‌شود که شما به عنوان مخاطب این فیلم، کاملا می‌توانید دیگر داستان‌های این دنیای ابرقهرمانی را نیز دنبال و تماشا کنید.

اما یکی از نقاط ضعف این فیلم را می‌توان عدم ارتباط با گذشته این ابرقهرمان دانست که باعث می‌شود بیننده به شناخت احساسی از لارسون دنورز نرسد. او در طول قصه در تعلیق قرار نمی‌گیرد و خیلی به کمک بقیه هم تیمی‌های خود احتیاج پیدا نمی‌کند.