کنترل عفونت در دندانپزشکی کودکان

در این مقاله قصد داریم درباره کنترل عفونت در دندانپزشکی کودکان به بیان توضیحاتی بپردازیم. از نشانه های عفونت دندان، درد ضربان داری می باشد که باعث بیدار شدن کودک از خواب می شود، عفونت دندان زمانی ایجاد می شود که باکتری های عفونت زا در داخل دندان ، لثه ها و بافت های اطراف پخش شده باشند. عفونت دندان با ورم روی لثه و در مواردی که عفونت بسیار زیاد باشد با ورم روی صورت ایجاد می شود.

همچنین عفونت ممکن است باعث تب و احساس بی حالی در کودک شود.

کنترل عفونت در دندانپزشکی کودکان

نکات مهم هنگام بروز عفونت

برای کنترل عفونت می توانید از دهان شویه یا آب نمک گرم استفاده کنید و از کودک خود بخواهید دهان خود را با آن ها شستشو دهد.
زمانی که دندان دچار عفونت شد، سریعاً به متخصص دندانپزشکی کودکان بروید تا با روش های درست اقدام به کنترل عفونت در دندانپزشکی کودکان کند.
برای کاهش درد و محدود کردن عفونت و عوارض آن از آنتی بیوتیک استفاده کنید، اما به این نکته توجه داشته باشید که آنتی بیوتیک نمی تواند عفونت را به صورت قطعی درمان کند.
تا زمانی که علت عفونت در داخل دندان است و تحت درمان توسط دندانپزشک اطفال قرار نگیرد ، عفونت به صورت مزمن ادامه پیدا می کند.
التهاب لثه یا پریودنتیت در اثر عفونت لثه ایجاد می شود که برآمدگی قرمز و متورم در لثه ، حساسیت و تورم همان سمت صورت ، درد زق زق کننده ، درد زیر گوش ، ورم غده های گردن  را ایجاد می نماید.
در دندان های شیری پیله دندان در صورتی که تحت معاینه و درمان توسط دندانپزشک کودکان قرار نگیرد باعث آسیب به دندان دائمی می شود.

راه های درمان عفونت دندان در دندانپزشکی کودکان

با مراجعه کودک به دندانپزشکی کودکان اقدامات لازم جهت کنترل عفونت در دندانپزشکی کودکان آغاز می شود.

دندانپزشک اطفال با بی حسی درمان را آغاز کرده و از طریق شکافتن لثه یا کشیدن دندان در صورتی که برای حفظ دندان راهی وجود نداشته باشد عفونت دندان را برطرف می کند.

پس از درمان والدین مراقب بهداشت دهان و دندان کودک خود باشند تا به دلیل رعایت نکردن بهداشت های دهان و دندان مجدد دچار عفونت نشود.