جلوگیری از نیش زدن پشه ها با تغییر ژن

تیمی از دانشمندان بین المللی در تلاشند تا با تغییر ژن پشه ها عادت نیش زدن را در آن ها متوقف کنند. پشه ها آزاردهنده و کشنده هستند. آنها سبب شیوع بیماری می شوند،

زیرا برای این که از خون انسان‌ها تغذیه کنند آنها را نیش می زنند. در حال حاضر یک تیم بین المللی از دانشمندان در حال بررسی ژن هایی هستند که سبب این رفتار می شوند و تلاش خواهند کرد تا پشه ها را مجبور به توقف نیش زدن انسان ها کنند که این کار باعث کاهش چشمگیر بیماری های منتقل شونده از پشه به انسان ها می‌شود.

دانشمندان موفق به شناسایی ۹۰۲ ژن مربوط به تغذیه از خون و ۴۷۸ ژن مرتبط با تغذیه غیرخونی از پشه ویومیا اِسمیتی (Wyeomyia smithii) شدند. اگر آنها بتوانند ژن پشه هایی که تغذیه غیرخونی داشتند را جدا کرده و آن‌ها را دستکاری کنند، اساسا می توانند پشه ها را از انسان ها دور کنند که این کار می تواند سالانه جان صدها هزار نفر را نجات دهد.

مهم تر از همه دانشمندان یک روش برای شناسایی ژن مربوط به تغذیه از خون و تغذیه غیرخونی ابداع کرده اند و می توانند از این سیستم برای هدف قرار دادن پشه های دیگری که ناقل بیماری های کشنده هستند، استفاده کنند.

پشه هایی مانند پشه های ببری آسیایی و پشه های مالاریا آفریقایی که از خون تغذیه می کنند می توانند هدف بعدی این تحقیقات باشند.

دانشمندان تلاش خواهند کرد تا الگوی ژن هایی را که می توانند به طور دقیق با رفتار تغذیه غیرخونی سازگاری داشته باشند را کشف کنند. زمانی‌ که ژن های تغذیه از خون متوقف شدند، این ژن ها می توانند جدا شده و اصلاح شوند که این کار می تواند به مواردی منجر شود که اساسا رفتار تغذیه خون را خاموش می کنند، اما جمعیت پشه را که برای کل زنجیره غذایی اهمیت دارد حفظ می کند. گونه “ویومیا اِسمیتی” به دلیل این که هر دو نوع پشه گزشی و غیرگزشی را دارا هستند، برای مطالعه انتخاب شده است.

پروفسورمایکل پفرندر (Michael Pfrender)، یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: این مطالعه توان ترکیب آزمایشات پرورش خوب و ژنومیک داده ها برای به دست آوردن بینش نسبت به زیست شناسی حامل های بیماری را نشان می دهد.

وی افزود: راه حل دیگر این است که جمعیت پشه ها را نابود کنیم. مشکل این است که این روش ها معمولا برای محیط زیست و سایر گونه ها مضر هستند، علاوه بر این هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که با حذف پشه ها از زنجیره غذایی و اکوسیستم چه اتفاقی خواهد افتاد. بنابر این، بهتر است که جمعیت پشه ها را حفظ کرده و راهی برای جلوگیری از گسترش بیماری ها پیدا کنیم.