پیش بینی های فناورانه برای سال ۲۰۱۸

سال ۲۰۱۷ برای صنعت فناوری سالی تاریک و درعین حال درخشان بود،‌ در کنار گجت های هیجان انگیز، شاهد به روز‌ رسانی های قابل پیش بینی و شکست های باورنکردنی زیادی در این سال بوده ایم.

با آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی باید در انتظار رویداد‌های هیجان انگیزی باشیم که در این صنعت رخ خواهد داد، رویداد‌هایی که با توجه به روند توسعه فناوری در سال گذشته،‌ چند مورد از آنها قابل پیش‌بینی هستند.

واقعیت مجازی جیبی

واقعیت مجازی در آستانه سلطه بر جهان بود اما به محدود شدن به هد‌ست بازی های ویدیویی آن چیزی نبود که همه از واقعیت مجازی انتظار آن را داشتند. در سال ۲۰۱۸ انتظار می‌رود این فناوری درون ابزاری که در دسترس همه قرار دارد، نفوذ پیدا کند: اسمارت‌فون‌ها. واقعیت مجازی جهان حقیقی را با تصاویر دیجیتالی می‌پوشانند، البته اگر جهان را از دریچه دوربین گوشی ببینید. اسمارت فون ها به فناوری واقعیت مجازی مجهز خواهند شد و به این شکل هر فردی با داشتن گوشی پرسرعت می‌تواند از آن برای انجام فعالیت‌های مختلف استفاده کند. هنوز باید در انتظار رونمایی از اپلیکیشن‌های انقلابی در زمینه واقعیت مجازی باشیم،‌اما قرار است این فناوری روند خرید کردن و سلفی گرفتن را تغییر دهد.

روبات‌های هوشمند خیابانگرد

در سال ۲۰۱۸ روبات‌ها سرانجام راهی خبایان‌ها خواهند شد، البته نه برای شورش علیه انسان‌ها. تعدادی از شرکت‌ها درحال ساخت روبات‌هایی هستند که در میان راهروهای هتل‌ها و بیمارستان‌ها پرسه می زنند، از وقوع جرم در فروشگاه‌های بزرگ جلوگیری می‌کنند، یا سفارش غذای افراد را به آنها انتقال می‌دهند. این روبات‌ها از ترکیبی از جی‌پی‌اس، حسگرها و دوربین‌ها برای مسیریابی در فضای باز استفاده می کنند بدون اینکه با عابران پیاده مشکلی پیدا کنند.

روبات‌ها با مقاومت شدیدی مواجهند. چندی پیش یک روبات امنیتی که توسط شرکتی به نام SF SPCA برای پاکسازی بی‌خانمان‌ها از اطراف املاک شرکت به کار گرفته شده بود، مورد هجوم محلی‌های خشمگین قرار گرفتو سان فرانسیسکو نیز به تازگی مقرراتی برای محدود‌سازی تردد روبات‌های حمل کالا در خیابان‌ها وضع کرده‌است. با این همه روبات های خیابانگرد در آغاز راه قرار دارند و روند تکامل آنها به واسطه وضع مقررات قابل توقف نیست.

خانه هاش هوشمندی که به غریبه ها اجازه ورود می دهند

خانه نبودن صاحب خانه نباید به این معنی باشد که شرکت‌ها یا رستوران‌ها نتوانند سفارش او را به خانه اش برسانند. شرکت آمازون با ارائه خدماتی جدید این مشکل را رفع می‌کند. با استفاده از این خدمات،‌ کارمندان شرکت های مختلف که حمل سفارش ها را به عهده دارند می توانند با کمک قفلی هوشمند و ویژه به خانه افراد وارد شوند. از این رو انتظار می رود در سال آینده میان خدمات حمل و نقل و فناوری خانه های هوشمند همکاری بیشتری ایجاد شود.

فرمان صوتی همه گیر می شود

تب الکسا، دستیار صوتی هوشمند آمازون فراگیر شده است و دیگر فعالان فناوری در تلاشند تا دستیار صوتی مخصوص خود را تولید کند. این فناوری در قالب بلند‌گوهای هوشمند درحال شیوع اند و در همه چیز، از خودروها گرفته تا اسباب بازی های هوشمند به کار گرفته خواهند شد. در سال ۲۰۱۸ شرکت هایی نظیر آمازون و گوگل با یکدیگر در رقابت خواهند بود تا کاربران را درون اکوسیستمی صوتی به دام بیاندازند. این یعنی تا پیش از پایان سال ۲۰۱۸ کاربران باید وفاداری خود را به الکسا، سیری، کورتانا و دستیار صوتی گوگل اعلام کنند.

تغییر تعرفه اینترنت

در آمریکا در زمینه تعرفه اینترنت تحولی در راه است. برخی از شرکت ها در ازای ارائه اینترنت سریعتر یا کند‌تر هزینه متفاوتی دریافت می کنند اما هنوز محدودیتی برای دسترسی ایجاد نکرده‌اند. اما با لغو قانون بی‌طرفی شبکه ای،‌ مسیر ارائه دهندگان خدمات وب اینترنت برای تجربه ساختارهای تعرفه‌ای متفاوت باز شده است. به صورت نظری،‌ قرار است هزینه دسترسی به شبکه‌های اینترنتی نظیر نتفلیکس یا آمازون پرایم ویدئو یا افزایش پیدا کند یا شبکه های اجتماعی از طریق پرداخت حق‌عضویت ماهانه امکان پذیر خواهد شد.

دوربین های قوی تر

بیشتر تغییرات در دوربین گوشی های هوشمند بر بهبود ساختار دوربین متمرکز بوده اند،‌مثلا پیکسل بالاتر یا حسگرهای بزرگتری در فضایی کوچکتر گنجانده شده‌اند. اکنون شرکت‌هایی نظیر گوگل تلاش دارند به صورت مجازی و با استفاده از قدرت رایانه‌ای عکاسی موبایلی را به سطح دیگری ببرند. اسمارت فون پیکسل ۲ می تواند مرز و محدوده سوژه اصلی را تشخیص داده و پس زمینه را محو کند. این شرکت همچنین به تازگی تعدادی اپلیکیشن عکاسی جدید ارائه کرده‌است. از این رو باید در انتظار جهشی بزرگ در زمینه کیفیت و وضوح تصاویر موبایلی بود، عکس هایی با شفافیت بهتر در نورهای کم که می توان جلوه های سرگرم کننده زیادی به آنها افزود.